کیست «پیکونیدال» چیست؟


کیست «پیکونیدال» چیست؟

کیست پیکونیدال، یک کیسه کوچک پوستی حاوی مو در قسمت پایین کمر است. این کیست به صورت یک منفذ پوستی کوچک ظاهر می شود و گاهی چیزی بیش از یک فرورفتگی حاوی چند موی پیچیده نیست.


این بیماری به شکل یک آبسه حاد یا سینوس قابل تخلیه در ناحیه ساکروکوسیکس بروز می کند.


این کیست یا آبسه اغلب در انتهایی ترین نقطه ستون فقرات ایجاد می شود و مستعد به عفونت است. به نقل از سایت «webMD»، کیست پیکونیدال، اغلب در مردان جوان شایع است. افرادی که به دلیل شغلشان مجبورند ساعت ها بنشینند مانند رانندگان کامیون، با خطر بیشتر بروز این کیست رو به رو هستند.

علایم:


* با عفونی شدن، کیست آبسه می کند.


* درد


* قرمزی پوست


* تخلیه چرک یا خون از سوراخ یا شکاف در پوست


* بوی تعفن از چرک


علت:


در این باره اختلاف نظر وجود دارد.


اغلب این کیست ها به علت رشد موهای نازکی که وارد پوست می شود، به وجود می آید. فشار و ساییده شدن پوست، پوشیدن لباس های تنگ، دوچرخه سواری و نشستن طولانی مدت باعث می شود مو در پوست فرو رود. بدن در واکنش به مو به عنوان یک ماده خارجی، کیست در اطراف مو ایجاد می کند. به عنوان مثال، آرایشگرها با کیست روی پوست بین انگشتان مواجه می شوند.


توضیح دیگر، کشش های طبیعی یا لایه های عمیق پوست است که باعث بزرگ شدن و پاره شدن پیاز مو می شود. سپس دور پیاز مو سوراخ و کیست ایجاد می کند.


عوامل خطر:


* چاقی مفرط


* کم تحرکی


* کار یا ورزشی که نیاز به نشستن طولانی مدت دارد


* موهای زائد بدن


* موهای سفت و زبر


* عدم رعایت بهداشت


عوارض:


در صورتی که کیست عفونی مزمن درست درمان نشود، احتمال خطر بروز نوعی سرطان پوست به نام «اسکواموس سل کارسینوما» افزایش پیدا می کند.


درمان:


کیست عفونی را می توان سرپایی درمان کرد. پس از بی حس کردن چرک خارج می شود. در صورت بروز دوباره شاید نیاز به جراحی برای برداشت کامل کیست باشد.


پیشگیری:


* مو در آن قسمت برداشته و تمیز نگه داشته شود.


* در صورت نیاز وزن کم کنید.


* از نشستن طولانی مدت بپرهیزید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه