چگونه با آلودگی هوای خانه مقابله کنیم؟


چگونه با آلودگی هوای خانه مقابله کنیم؟ - تصویر 1

هر چند خودروها و وسایط نقلیه و نیز سوخت بی‌کیفیت از علل اصلی آلودگی هوا هستند اما آلودگی هوا تنها مربوط به خیابان‏ها و مناطق صنعتی نیست. همزمان با تشدید آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور، نگرانی مردم در مورد اینکه چه اقداماتی باید برای کاهش آن انجام دهند نیز بیشتر می‌شود.

در طی این سال‌ها مشاهده می‌شود مسئولین در روزهایی که آلودگی هوای تهران به مرز هشدار می‌رسد اعلام می کنند که افراد سالخورده و کودکان و... از منزل خارج نشوند.

 

 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تهران امروز ؛ اما آیا هوای منزل عاری از آلودگی می‌باشد؟ باید گفت، هوای خانه و محیط‌های اداری هم می‏تواند آلوده باشد. تاثیر این آلودگی حتی گاهی می‏تواند خیلی زیان‏آورتر و خطرناک‏تر از آلودگی فضای بیرون باشد.

باتوجه به آلودگی این روز‌های هوای تهران یکی از راه‌حل‌های کاهش آلودگی هوا در خانه استفاده از گیاهانی است که شاید مردم از آنها و عملکردشان آگاهی ندارند. اما این گیاهان به صورت طبیعی منجر به پاکیزگی هوا در منزل می‌شوند. اگر چه برخی تصور می‌کنند بهترین ویژگی گیاهان تولید اکسیژن است اما باید گفت گیاهان به میزان قابل توجهی در تمیز کردن هوا موثرند.

 

 

گیاهان علاوه بر تبدیل دی‏اکسیدکربن به اکسیژن، هوا را تصفیه می‏کنند و در پاک کردن هوای اطراف خود از ذرات بزرگ‌تر و آلاینده‌های آپارتمانی نظیر آزبست‌ها، حشره‌کش‌ها، دی‌اکسیدکربن، منواکسیدکربن و سایر گازها، مواد شیمیایی حاصل از موادشوینده، حلال‌ها و مایعات پاک کننده، الیاف پخش شده در هوا حاصل از پوشاک، مبلمان، پرده‌ها، زیراندازها و فرش‌ها و همچنین قارچ‌ها و باکتری‌ها و دود حاصل از توتون موثرند.

 

 

با وجود گیاهان، هوا تمیزتر شده و رطوبت هوا به طور طبیعی حفظ می‌شود. بررسی‏ها نشان داده است علایمی مانند سردرد، استرس، خواب ‏آلودگی و سرماخوردگی در صورت وجود گل و گیاه در خانه کاهش پیدا می‏کند.

گیاهان خانگی در کاهش میزان گاز ازن که یکی از مهم‌ترین گازهای آلوده کننده هواست نقش مفیدی دارند. ازن، آلاینده مهمی است که مه دود نیز نامیده می‌شود و یک گاز بی‌رنگ و به‌شدت واکنش زاست. هرچند این گاز بیشتر در فضاهای باز و بیرون وجود دارد اما در بسیاری از فضاهای بسته که فیلتر هوایی ندارند مانند خانه‌ها و ساختمان‌های اداری یافت می‌شود و برای سلامتی خطرناک است.

 

 

مهم‌ترین خطراتی که این گاز برای انسان دارند شامل تورم دستگاه تنفسی، التهاب، خونریزی و کاهش عملکرد ریه‌ها هستند. از آنجا که در کشورهای صنعتی مردم ۸۰ تا ۹۰ درصد از ساعات عمر خود را در طول روز درفضای بسته به سر می‌برند لذا آلودگی هوای داخل ساختمان‌ها یکی از خطرات مهم جهانی برای سلامت انسان‌ها محسوب می‌شود.

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه