چه کار کنیم به بیماری ایدز مبتلا نشویم؟


چه کار کنیم به بیماری ایدز مبتلا نشویم؟ - تصویر 1

صحبت از ایدز و خطراتش حرف تازه ای نیست. تحقیقات پژوهشگران هم برای درمان قطعی ایدز روند امیدبخشی ندارد و تا این لحظه راهی برای از بین بردن ویروس HIV کشف نشده است. ایدز همچنان در سراسر دنیا بیماری ترسناک و خطرناکی است که سالانه میلیون ها نفر را به آرامگاه های ابدی شان هدایت می کند این در حالی است که ایران هم حدود سه دهه است که با این بیماری دست و پنجه نرم می کند و امواج ایدز گروه های مختلف را نشانه گرفته است. در گذشته تصور می شد ایدز بیشتر از طریق خون و فرآورده های خونی آلوده به افراد سالم منتقل می شود اما این روزها مسئولان از موج جدیدی خبر می دهند که نگران کننده است. دکتر مسعود مردانی، استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و عضو کمیته کشوری HIV ایدز درباره امواج ایدز و خطرات این بیماری صحبت هایی دارد و شما را از وضعیت این ویروس و آمارهای موجود در ایران مطلع می کند تا نسبت به هشدارها حساس تر باشید و از خطرات آن دوری کنید.


موج اول، دریافت خون و فرآورده های خونی آلوده


شاید برای تان جالب باشد بدانید اولین مورد ابتلا به ایدز در ایران در کودکی دیده شد که مبتلا به بیماری هموفیلی بود. این کودک به تزریق خون و فرآورده های خونی نیاز داشت در سال ۱۳۶۵ به دنبال تزریق فرآورده های خونی آلوده به ویروس HIV مبتلا شد. سالیان سال این باور وجود داشت که مشکلی به نام ایدز در ایران وجود ندارد مگر اینکه فردی به دنبال تزریق خون و فرآورده های خونی به این بیماری مبتلا شود. متاسفانه این طرز تفکر ضرباتی به کنترل بیماری ایدز در ایران وارد کرد و مسئولان برنامه ریزی لازم را برای مقابله با سایر راه های انتقال ایدز نادیده گرفتند. بدین ترتیب اقدامات چشمگیری در این زمینه انجام نشد. تصور بر این بود که چون ممکن است تعداد معدودی از افراد از راه فرآورده های خونی به این بیماری مبتلا شوند، لزومی ندارد اقدامات گسترده ای برای کنترل بیماری HIV ایدز انجام شود اما پس از چندی مسئولان متوجه شدند که موارد ابتلا از راه های دیگری هم اتفاق می افتد.

 

موج دوم، اعتیاد تزریقی


در دهه ۶۰ گزارش ها حاکی از این بود که تعداد زیادی بیمار مبتلا به HIV مثبت در زندان ها وجود دارند. قضیه از جایی جدی شد که در یکی از استان های مرکزی مسئولان متوجه شدند که در یک روز ۸۰۰ نفر مبتلا به این ویروس شده اند که عامل انتقال از راه سرنگ مشترک بوده است. این روند ادامه پیدا کرد تا سرانجام دولت دست به کار شد و اقدامات کاهش آسیب را در زندان ها دنبال کرد. نتیجه این اقدامات کاهش موارد ابتلا به ویروس HIV را همراه داشت تا از اشاعه بیشتراین بیماری جلوگیری شود. به طور مثال در آن زمان در زندان ها یک سرنگ ۸ تا۹ هزارتومان خرید و فروش می شد اما برای پیشگیری، سرنگ رایگان در اختیار زندانیان قرار گرفت و مسئولان متوجه شدند این اقدام نه تنها سبب افزایش اشاعه این بیماری نمی شود بلکه از بروز موارد جدید HIV هم پیشگیری می کند. آموزش، نحوه تزریق، در اختیار قرار دادن سرنگ رایگان و مجموعه این کوشش ها سبب شد ایران از نظر کاهش آسیب در منطقه و حتی در دنیا جزو کشورهای برتر محسوب شود چون توانسته بود از بروز موارد جدید در زندان ها جلوگیری کند.


موج سوم، رفتارهای پرخطر


باوجود کنترل انتقال از طریق سرنگ آلوده، آمارها نشان می داد که موارد ابتلا به HIV باز هم درحال افزایش است. به دنبال جوان شدن جمعیت ایران و نبود آموزش ها در راستای انتقال HIV از طریق روابط جنسی و محدودیت های مختلف خانواده ها، برای جوانان مشخص نشده بو�� که ویروس HIV ایدز از راه های دیگری هم منتقل می شود. در نتیجه برخی از جوانان از راه رفتارهای پرخطر دچار این بیماری شدند. بدین ترتیب طی ۵ سال اخیر گزارش ها حاکی از افزایش ابتلای خانم ها به این بیماری بود. در حال حاضر بروز موارد جدید در خانم ها نسبت به قبل افزایش چشمگیری داشته است به همین دلیل از چند سال پیش این تذکر به وزارت بهداشت داده شده که الگوی اپیدمیولوژیک بیماری ایدز از اعتیاد تزریقی و سرنگ آلوده به سوی مقاربت جنسی تغییر پیدا کرده که ازآن به عنوان موج سوم انتقال ویروس HIV نام برده شده است و متاسفانه این روند همچنان ادامه دارد.


بهترین راه مبارزه با ایدز


تاکنون آموزش های خاصی در سطح مدارس، مراکز مشاوره ، معلمان و... انجام شده و صدا و سیما هم بازتر رفتار می کند اما به نظر می رسد که این کوشش ها هنوز کافی نیست. علت این است که بیماری ایدز دارویی برای درمان صددرصدی ندارد و تنها راه مقابله با آن «پیشگیری» است. کشورهای پیشرفته دنیا مانند اروپای غربی، آمریکای شمالی، استرالیا و... تنها با سلاح برنده آموزش انتقال این بیماری را در مردم کنترل کرده اند. در ایران هم باید در این زمینه بیشتر کار شود. رسانه های مختلف، صدا و سیما، روحانیون، معلم ها، نشست های علمی فرهنگی، فرهنگسراها و ... باید راه های پیشگیری را آموزش دهند و راه و چاه برای جوانان مشخص شود. به طور حتم جوانان با ذهن خلاقی که دارند هیچ وقت چاه را انتخاب نمی کنند.


آمار ایدز در ایران


آخرین آماری که در ایران از سوی وزارت بهداشت منتشر شده نشان می دهد ۲۷هزار و ۶۰۰ مورد ثبت شده ایدز در ایران وجود دارد. این آمار موارد ثبت شده بیماری است اما در هر کشوری فرمول خاصی وجود دارد که اگر بخواهیم موارد تخمینی ایدز را درنظر بگیریم باید این عدد را در چهار یا پنج ضرب کنیم. در این صورت آمار مبتلایان به ۹۰ یا ۱۰۰ هزار بیمار می رسد که نشان می دهد غیر از افراد ثبت شده، مابقی بیمار هستند و آن را کتمان می کنند یا اینکه اصلا نسبت به وجود این ویروس در بدن شان آگاهی ندارند. در حال حاضر در تمام دنیا بیشترین موارد ابتلا به دلیل رفتارهای پرخطر جنسی است. درایران هنوز موارد ابتلا به دلیل استفاده از سرنگ مشترک و اعتیاد تزریقی همچنان ادامه دارد اما به نظر می رسد که این تغییر الگوی اپیدمیولوژیک در حال اتفاق افتادن است و از اعتیاد تزریقی به سمت مقاربت جنسی کشیده می شود.

نقش غیر مستقیم روانگردان ها


افرادی که در مهمانی ها از مواد مخدر و داروهای روانگردان استفاده می کنند بعد از مصرف دچار بی پروایی خاصی می شوند و امکان ایجاد روابط پرخطر و عدم استفاده از وسایل پیشگیری زمینه را برای انتقال بیماری ایدز و سایر بیماری های مقاربتی فراهم می کند بنابراین باید نسبت به مصرف و استفاده از این مواد هشدار داده شود.


عوامل موثردر کاهش موج سوم ایدز


مهم ترین مسئله آموزش صحیح رابطه جنسی و بیماری هایی است که از این راه منتقل می شود. به طور کلی در هر کشوری که بیماری های مقاربتی افزایش پیدا می کند به طور موازی پس از چند سال ایدز هم شدت می گیرد. متاسفانه آمارها حاکی از این است که بیماری های مقاربتی در میان جوانان رو به افزایش است و به سمتی می رویم که شاید این مشکل جدی تر شود. برنامه های کنترل جمعیت و آموزش های لازم دراین زمینه باید بدون رودربایستی وجود داشته باشد. باید به افراد متاهل گفته شود به حریم خانواده احترام بگذارند و روابط خارج از ازدواج نداشته باشند. از سوی دیگر لازم است شرایط برای ازدواج جوانان فراهم شود تا روابط جنسی خارج از عرف رواج پیدا نکند.


خطر در کمین خانم ها


مشکل جدید این است که تا پیش از این حدود ۹۸ درصد مبتلایان به بیماری ایدز را مردان و ۲ درصد باقیمانده را زنان تشکیل می دادند اما در حال حاضر موارد ابتلای زنان به حدود ۹ تا ۱۰ درصد می رسد. از این رو این موضوع هم می تواند خطرآفرین باشد.


در دنیا چه خبر است؟


از زمان شیوع ویروس ایدز در جهان تا به حال ۷۵ میلیون نفر به این ویروس آلوده شده و ۳۶ میلیون نفر جان شان را از دست داده اند. با این حال آمارهای سال ۲۰۱۲ سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که در حال حاضر حدود ۳۵ میلیون نفر به این ویروس مبتلا هستند. نتایج بررسی ها نشان می دهد به طور تقریبی ۸/۰ درصد از بزرگسالان در سنین ۱۵ تا ۴۹ سال به ویروس HIV مبتلا هستند و به زندگی شان ادامه می دهند. آفریقا یکی از پرخطرترین مناطق دنیاست و ویروس ایدز در این قاره شیوع زیادی دارد. در برخی از کشورهای آفریقایی از هر ۲۰ فرد بزرگسال یکی از آنها به ایدز مبتلاست.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه