پارکینسون، بیماری ناشناخته و نشانه های پارکینسون


پارکینسون، بیماری ناشناخته و نشانه های پارکینسون

دستش می لرزد و انجام کارها برایش دشوار شده، اما فکر می کند این لرزش طبیعی است. دیگران هم حرفش را تائید می کنند و می گویند کسی که به دوره سالمندی می رسد باید منتظر چنین مشکلاتی باشد.


در مراحل ابتدایی فقط هنگام انجام دادن کارهای ظریف و فعالیت هایی که نیاز به دقت و توجه دارد، با چنین مشکلاتی روبه رو می شد؛ اما مدتی است که حتی برای تمام کردن کارهای شخصی اش هم اذیت می شود. حالا ریختن یک لیوان آب هم برایش سخت شده و به تنهایی نمی تواند از عهده آن برآید.


البته پزشکان می گویند چنین فردی اگر از همان ابتدا به فکر پیگیری و تشخیص بیماری اش باشد، آینده بهتری خواهد داشت و با استفاده از داروهایی که بیماری را کنترل می کند، بسیاری از این عوارض را بهبود خواهد بخشید. با وجود این، خیلی وقت ها این لرزش به حساب افزایش سن گذاشته می شود و کسی به فکر پیدا کردن بیماری اصلی نیست. در بسیاری از موارد هم هر لرزشی ناشی از بیماری پارکینسون شناخته می شود و افراد تصور می کنند لرزیدن دست ها اولین و تنها نشانه ابتلا به پارکینسون است؛ در حالی که پارکینسون هم در مراحل ابتدایی علائم دیگری خواهد داشت که با تشخیص آنها می توان کیفیت زندگی بیمار را افزایش داد.


مراقب حشره کش ها باشید


پارکینسون یکی از بیماری هایی است که می تواند با علائمی مانند کند شدن حرکات و لرزش اندام ها نمایان شود و با این که قابل پیشگیری یا درمان قطعی نیست، اما به کمک داروهای مناسب می توان زیر نظر پزشک، سیر پیشرفت این بیماری را کنترل کرد. پارکینسون به گفته دکتر مهدی وحید دستجردی، یکی از بیماری های سیستم عصبی است که تاکنون نیز علت اصلی بروز آن بخوبی مشخص نشده و به همین دلیل می توان گفت عواملی که می تواند در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد، هنوز به طور دقیق قابل شناسایی نیست.


این متخصص بیماری های مغز و اعصاب، در گفت وگو با جام جم درباره علل ایجادکننده بیماری چنین توضیح می دهد: همان طور که گفته شد، عامل اصلی بروز بیماری پارکینسون هنوز مشخص نشده، اما در این میان، استفاده از حشره کش ها یکی از عواملی است که تا حد زیادی می تواند در ایجاد این بیماری موثر باشد.


البته این مطلب هم به این معنی نیست که بگوییم مبتلا شدن به پارکینسون فقط با استفاده از حشره کش ها در ارتباط است و حشره کش عامل اصلی بروز بیماری در تمام کسانی است که به این بیماری مبتلا شده اند. دکتر وحید دستجردی با اشاره به این موضوع یادآور می شود: استفاده از حشره کش ها در درصد کمی از مبتلایان به پارکینسون نقش داشته و به طور کلی می توان گفت در بیشتر موارد علت بروز بیماری نامشخص است. با توجه به این موضوع، هنوز روش پیشگیری خاصی برای این بیماری وجود ندارد غیر از این که استفاده از حشره کش ها را تا حد امکان کاهش دهیم.


ژنتیک نقش دارد، اما فقط ۵ درصد!


بیماری پارکینسون معمولا در سنین بالاتر از ۵۵ ـ ۵۰ سالگی بروز می کند و آن طور که دکتر وحید دستجردی می گوید در درصد کمی از این بیماران، ژنتیک نقش دارد و زمینه ارثی در آن مشاهده می شود.


وی توضیح می دهد: کسانی که با زمینه ارثی و ژنتیکی به این بیماری مبتلا می شوند، معمولا در سنین پایین تر گرفتار خواهند شد. این بیماری در کمتر از ۵ درصد موارد به صورت ژنتیکی منتقل می شود و اغلب موارد ابتلا به آن (۹۵ درصد) با علت نامشخص بروز خواهد کرد که در چنین مواردی نه راهی برای پیشگیری از بیماری وجود دارد و نه ارتباطی با ارث و ژنتیک مشاهده می شود.


بنابراین به طور کلی باید گفت نمی توانیم مشخص کنیم چه کسانی به این بیماری مبتلا می شوند و چه افرادی در معرض خطر ابتلا به آن قرار ندارند.


پارکینسون را با افسردگی اشتباه نگیرید


وقتی درباره پارکینسون صحبت می شود، خیلی ها فکر می کنند لرزش اندام ها تنها نشانه این بیماری است. البته بسیاری از این افراد هم می گویند کاری نمی توان کرد و باید با این لرزش ها ساخت. در حالی که علائم و عوارض پارکینسون را هم می توان کنترل کرد.


دکتر وحید دستجردی با بیان این مطلب یادآور می شود: در مراحل ابتدایی، حرکات فرد کند خواهد شد و او کارهایش را به آهستگی انجام خواهد داد. صورت او نیز حالتی بی تفاوت پیدا می کند و به همین دلیل در بیشتر موارد، پارکینسون در مراحل ابتدایی با افسردگی اشتباه گرفته می شود.


وی می افزاید: بتدریج که بیماری پیشرفت می کند، این کندی ها هم بیشتر می شود و فرد کارهایش را آهسته تر انجام می دهد. به مرور زمان و بعد از گذشت چند سال نیز کم کم لرزش هم به این علائم اضافه خواهد شد. البته ابتدا فقط زمانی که فرد دستش را در حالت استراحت قرار داده یا در حال راه رفتن است، دستش می لرزد و هنگامی که می خواهد کاری انجام دهد این لرزش کمی بهتر می شود. در ضمن باید توجه داشت این لرزش ها حالتی مانند شمردن پول یا گرداندن تسبیح دارد و اغلب در یک سمت بدن بیشتر دیده می شود و بعد از مدتی، دو طرفه خواهد شد.


علاوه بر اینها، مانند سایر انواع لرزش ها، وقتی فرد در معرض استرس و اضطراب قرار می گیرد، لرزشش شدیدتر خواهد بود و با پیشرفت بیماری، این علائم نیز پیشرفت خواهد کرد. به طوری که به گفته این پزشک متخصص، کم کم قامت فرد به سمت جلو خم خواهد شد و در این شرایط فرد احساس می کند ممکن است به زمین بخورد.


پس از گذشت مدتی، زندگی برای بیمار بسیار سخت می شود و فرد مهارت ها و توانایی هایش را از دست می دهد؛ به طوری که حتی نمی تواند کلید را در قفل در بچرخاند یا کارهای شخصی اش را بدرستی انجام دهد. همچنین حرکاتش هم بسیار کند می شود و بیشتر از قبل احتمال دارد زمین بخورد. دکتر وحید دستجردی با بیان این مطلب توضیح می دهد: در صورتی که بیماری درمان نشود، چنین سیری را طی خواهد کرد، اما اگر فرد در همان مراحل ابتدایی به پزشک مراجعه کند و اقدامات درمانی لازم را انجام دهد، علائم و عوارض بیماری هم بهتر خواهد شد.


وی با اشاره به این که هم برای کنترل لرزش دست دارو وجود دارد و هم برای کندی حرکات، ادامه می دهد: با استفاده از داروهای مناسب می توان طوری بیماری را کنترل کرد که لرزش و کندی حرکات کمتر شود و فرد از نظر قامت و راه رفتن وضع بهتری پیدا کند.


با همه اینها اما نباید فراموش کنیم پارکینسون جزو بیماری های پیشرونده است و با این که می توان با درمان مناسب علائم را تخفیف داد، اما با گذشت زمان و طی سال ها، بیماری پیشرفت می کند و شدت می یابد.


ورزش را جدی بگیرید


صدای کسانی که دچار این بیماری می شوند نیز تغییر خواهد کرد. یعنی هم صدای شان ضعیف تر می شود و هم آنها آهسته تر صحبت می کنند. برای همین هم پس از ابتلا به این بیماری، چنین تغییری در صدای افراد مشاهده خواهد شد.


دکتر وحید دستجردی ادامه می دهد: این بیماری شبیه افسردگی است و گاهی حتی با آن اشتباه گرفته می شود؛ بنابراین نباید فراموش کنیم افسردگی هم می تواند همراه پارکینسون وجود داشته باشد و باید بموقع برای درمانش اقدام شود.


به گفته وی، ورزش کردن در تمام مراحل بیماری می تواند به فرد مبتلا کمک کنند. به طوری که هر چه فردی فعال تر باشد، بیماری بیشتر عقب نشینی می کند و برعکس، هرچه او گوشه نشین و بی حرکت شود، بیماری اش نیز تشدید خواهد شد.


این متخصص بیمار ی های مغز و اعصاب در ادامه به تمام کسانی که دچار نشانه های این بیماری می شوند، توصیه می کند هیچ وقت لرزش اندام ها را به حساب سن و سال شان نگذارند و بموقع برای درمان اقدام کنند.


وی با تاکید بر این که افزایش سن نمی تواند موجب لرزش شود، توضیح می دهد: در صورتی که لرزشی وجود داشته باشد، حتما بیماری ای در میان است که باید آن را تشخیص داد و درمان کرد. البته این بیماری ها اغلب قابل درمان نیست، اما بخوبی می توان آنها را کنترل کرد. در واقع، اگر از همان ابتدا این بیماری تشخیص داده و درمان شود، بسیاری از مشکلات بیمار هم کاهش خواهد یافت و ناتوانی ناشی از این بیماری هم با شروع درمان ها به تاخیر خواهد افتاد.

نیلوفر اسعدی‌بیگی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه