عاداتی که موهای‌تان را نازک و کم پشت‌تر می‌کنند


عاداتی که موهای‌تان را نازک و کم پشت‌تر می‌کنند - تصویر 1

بسیاری از جنبه های سبک زندگی ما از آنچه می خوریم گرفته تا مدل موهایمان بر میزان استقامت تارهای موهایمان تأثیرگذار هستند. در اینجا به عاداتی اشاره کرده ایم که باعث می شوند تار موهایتان نازک شوند و بیشتر بریزند و در نتیجه باید سعی کنید روتین زندگی خود را تغییر دهید تا موهای سالم و زیبائی داشته باشید.


دوش آب داغ نگیرید.


آب داغ موجب از دست رفتن آب تارهای مو (درست مثل پوست) می شود و در نتیجه موهایتان خشک می شوند و بیشتر می ریزند. بدین ترتیب نه تنها چربی های محافظ پوست سرتان را می شویید، بلکه گرمای آب باعث می شود که روزنه های سر شما بیشتر چربی تولید کنند و بدین ترتیب به ریشه موها آسیب می رسد و موهایتان بیشتر می ریزد.


پس بهتر است موهایتان را با آب ولرم و حتی سرد بشویید. سعی کنید همیشه با آب ولرم دوش بگیرید و موهایتان را با سردترین آب ممکن آبکشی کنید.

 

از وسایل حالت دهنده داغ استفاده نکنید.


دماهای بسیار داغ به پروتئین هایی که موهایتان را می سازند و به روپوست محافظ آنها آسیب می زنند. وقتی روپوست مو آسیب ببیند، تعادل رطوبتی آن بهم می خورد و موها بیشتر به شکستگی و ریزش آسیب پذیر می شوند. استفاده از سشوار و دیگر وسایل داغ را به حداقل برسانید و سعی کنید از وسایلی با کمترین دمای ممکن استفاده کنید. همیشه اسپری ضدگرما بزنید تا عایقی گرمایی برای کاهش اصطکاک ایجاد شود.

 


رژیم سخت نگیرید.


اینکه خودتان را از گرسنگی بکشید بدنتان را مجبور می کند تا انرژی کم خود را برای کارکردهای اصلی مانند کمک به کارکرد قلب و مغز بکار ببرد و دیگر انرژی زیادی برای درست کردن مو نمی ماند. در واقع یکی از نشانه های اصلی در تشخیص سوء تغذیه ریزش مو است. سعی کنید رژیم غذایی سالمی داشته باشید و پروتئین هایی همچون ماهی، مرغ، عدس و لوبیا مصرف کنید. مو در اصل از پروتئین تشکیل شده است. اگر پروتئین کافی مصرف نکنید موهایتان از بین می روند.

 


به موهای خیس درست رسیدگی کنید.


موهای ما وقتی خیس هستند بیش از هر زمان دیگر نسبت به شکستن آسیب پذیرند، زیرا وقتی موها خیس هستند، روپوست محافظ آنها کمی بلند می شود. شانه کردن موها زیر دوش و سپس خشک کردن شدید موها با حوله، طوفان شدیدی برای موها محسوب می شود. سعی کنید قبل از آنکه موها خیس شوند آنها را شانه بزنید و بدین ترتیب بعد از دوش گرفتن شانه زدن را به حداقل برسانید. سپس به آرامی با حوله ای نرم آب موها را بگیرید و هرگز با حوله آنها را مالش ندهید.

 


مدل موهای سفت درست نکنید.


اگر همیشه موهایتان را دم اسبی سفت یا بافت سفت می بندید، بدانید که این مدل ها به فولیکول های موهایتان آسیب شدیدی می زند و صدمه های این مدل ها برای موها دائمی است. زیرا فولیکول های مو برای همیشه ضعیف می شوند و رشد دوباره موها غیرممکن می شود. موهایتان را همیشه شل ببندید و اگر برایتان مقدور است سعی کنید تا حد ممکن موهایتان را نبندید، به خصوص وقتی می خواهید بخوابید. زیرا غلت زدن در خواب اصطکاک بیشتری ایجاد می کند. اگر وقتی موهایتان را بسته اید سرتان درد می گیرد و پوستتان کشیده می شود، بدانید که موها را خیلی سفت بسته اید.

 


از محصولات حالت دهنده طولانی مدت استفاده نکنید.


اگر روی اسپری مو یا ژل موی شما نوشته شده است که موهایتان را تمام روز حالت می دهد، باید آن را دور بیندازید. زیرا این محصولات الکل زیادی دارند و موهایتان را خشک و شکننده می کنند. وقتی موهایتان را شانه می زنید، باقیمانده این مواد باعث می شود که موهایتان بشکنند و بریزند. همیشه سعی کنید از محصولاتی که موهایتان را چسبناک و چوبی می کنند دوری کنید. در عوض از محلول های نرم تری مانند کرم های حالت دهنده مو استفاده کنید که رطوبت موهایتان را حفظ می کنند و هنگام شانه زدن اصطکاک ایجاد نمی کنند.


قرص های ضدبارداری خوراکی مصرف نکنید.


اگر یکی از آن خانم هایی هستید که به ریزش یا نازکی مو در اثر تغییرات هورمونی حساس هستید، قرص های صدبارداری خوراکی نامناسب موهایتان را ضعیف می کنند. قرصی که حاوی آندروژن ها باشد برای فردی که به آندروژن حساس است ریزش مو می آورد. سعی کنید قرص های ضدبارداری با مقدار آندروژن کم استفاده کنید.

 


موهایتان را نخارانید.


اگر سرتان می خارد، شاید دلیلش seborrheic dermatitis باشد که موجب ریزش مو می گردد. وقتی روپوست آسیب می بیند، تار موها به شکستگی حساس می شوند. با شامپوهای حاوی سلنیوم، زینک پیریتیون یا روغن درخت چای این خارش را تسکین دهید. اگر محصولات بدون نسخه کارساز نبودند، از پزشک خود بخواهید که شامپوهای ضدقارچ یا فوم کورتیزون تجویز کند.

 


در معرض نور شدید آفتاب قرار نگیرید.


حتی اگر تصمیم عاقلانه ای مانند برنزه نشدن گرفته اید، باز هم ممکن است موهایتان زیادی در برابر اشعه فرابنفش قرار داشته باشند که باعث می شود مقاومت و حالت ارتجاعی موهایتان کم شود. قرار گرفتن طولانی مدت در برابر اشعه فرابنفش باعث می شود که لایه های روپوست ضعیف شوند و بشکنند و در نتیجه موها بریزند. سعی کنید از روسری یا کلاه استفاده کنید تا موهایتان کمتر در برابر اشعه فرابنفش قرار بگیرند. استفاده از کاندیشنرهایی که حاوی ضدآفتاب هستند نیز اثربخش است.

 

موهایتان را به موقع بشویید.


حالا که شامپوهای خشک بیشتر در دسترس خانم ها قرار دارند، برایشان راحت تر است که تا چند روز موهایشان را نشویند. با اینکه این شامپوها گزینه های راحتی هستند، ولی اصلاً به نفع موها نیستند. جمع شدن این مواد روی موها یا شوره ها و پوسته های اضافی روی جمجمه باعث می شود که فولیکول های مو پر شوند و رشد مو دشوار شود. اینکه یک روز موهایتان را نشویید هیچ اشکالی ندارد. ولی وقتی این کار تبدیل به عادت شود، باقیمانده های محصولات مو، گرد و خاک و چربی موجب می شود که روزنه های روی پوست سرتان مسدود شوند. سعی کنید هر دو روز یکبار موهایتان با بشویید، به خصوص اگر زیاد عرق می کنید یا از محصولات زیبایی موی زیادی استفاده می کنید.

 

داروهای خاصی مصرف می کنید.


بعضی داروها (مانند استاتین ها، داروهای ضدافسردگی، داروهای ضد اضطراب، داروهای ضد فشارخون) یا بعضی هورمون ها (مانند داروهای جایگزین تیروئید) موجب ریزش مو می شوند. این داروها با چرخه نرمال رشد مو تداخل دارند یا آن را مختل می کنند و باعث می شوند که موها وارد فاز استراحت شوند و خیلی زود بریزند. قبل از آنکه این داروها را مصرف کنید با پزشک خود مشورت کنید و داروهای دیگری را جایگزین کنید.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه