توده های خوش خیم کبدی چیستند و چگونه تشخیص داده میشوند؟


توده های خوش خیم کبدی چیستند و چگونه تشخیص داده میشوند؟

هر توده ای که در بدن وجود داشته باشد، لزوما بدخیم نیست حتی اگر در کبد باشد. بعضی از انواع این توده ها خوش خیم و بدون دردسر هستند و فرد مبتلا را آزار نمی دهند. البته باید یادمان باشد همین توده های خوش خیم را هم به حال خودشان رها نکنیم چون بعضی از آنها، احتمال بدخیم شدن دارد و برخی دیگر هم نیازمند بررسی و پیگیری های دقیق تر است.


از میان این توده ها می توان به همانژیوم کبدی، آدنوم کبدی و FNH اشاره کرد که هر یک نوعی از توده های خوش خیم کبد به حساب می آیند.


همانژیوم شایع ترین توده خوش خیم کبدی است که در هر سن و سالی می تواند تشخیص داده شود، اما در سنین میانسالی و بین ۳۰ تا ۵۰ سال احتمال روبه رو شدن با آن بیشتر خواهد بود. شیوع همانژیوم در خانم ها بیشتر از آقایان است که به گفته دکتر مژگان فروتن، معمولا به طور تصادفی و هنگامی که بیمار به دلیل دیگری به پزشک مراجعه کرده، تشخیص داده می شود.


دکتر فروتن، فوق تخصص بیماری های گوارش، کبد و مجاری صفراوی در گفت وگو با جام جم درباره این توده های خوش خیم چنین توضیح می دهد: هنگامی که توده های خوش خیم کبدی ایجاد می شود، بیمار علامت خاصی ندارد و آنزیم های کبدی هم طبیعی است. همچنین بیلی روبین و عملکرد کبد نیز در این شرایط نرمال بوده و توده در حقیقت به صورت اتفاقی تشخیص داده می شود.

 


این توده ها چطور تشخیص داده می شود؟


اگر توده های خوش خیم کبدی هیچ نشانه ای ندارد، پس چطور می توان آنها را تشخیص داد؟ شاید این سوال برای شما هم مطرح شده باشد، پس خوب است نظر دکتر فروتن را بدانید. او می گوید: این توده ها به صورت اتفاقی و هنگامی که بیمار به دلیل دیگری برای تصویربرداری مراجعه کرده است، نمایان و تشخیص داده خواهد شد.


البته این فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد تاکید می کند: وجود این توده ها حتما باید با استفاده از دو روش رادیولوژیک تائید شود، به این معنی که اگر فقط در سونوگرافی وجود توده ای گزارش شده باشد، کافی نیست و حتما لازم است سی تی اسکن یا ام آرآی هم برای بیمار انجام شود تا خوش خیم بودن آنها تائید شود.


به گفته وی، انجام دو روش رادیولوژی یا تصویربرداری برای تائید خوش خیم بودن این توده ها ضروری است و در صورت نیاز حتی شاید ممکن باشد از اسکن هسته ای استفاده یا نمونه برداری کبد انجام شود.

 

 


ارتباط توده های کبدی با مصرف قرص های ضدبارداری


مصرف بیش از حد و طولانی مدت قرص های ضدبارداری می تواند در ایجاد برخی از انواع توده های خوش خیم کبدی موثر باشد و آن طور که دکتر فروتن می گوید بروز آدنوم کبدی با مصرف قرص های ضدبارداری برای مدتی طولانی در ارتباط است. علاوه بر این، اندازه همانژیوم کبدی هم با مصرف این قرص ها می تواند افزایش یابد.


بر همین اساس به کسانی که با همانژیوم کبدی مواجه هستند، توصیه می شود از مصرف قرص های ضدبارداری و هورمون های جنسی اجتناب کنند و در صورت امکان، باردار نشوند، زیرا اندازه همانژیوم کبدی طی بارداری افزایش می یابد. البته گاهی هم ممکن است این توده یعنی همانژیوم کبدی از ابتدا در کبد فردی وجود داشته باشد.


احتمال بروز این توده ها به گفته دکتر فروتن، در خانم ها بیشتر است و در هر سن و سالی هم ممکن است تشخیص داده شود، اما در سنین میانسالی احتمال روبه رو شدن با آنها بیشتر خواهد بود.

 

 


چه کار باید کرد؟


خیلی ها فکر می کنند توده های خوش خیم نیازی به درمان و پیگیری ندارد و برای همین کاری برای برطرف کردن این مشکل انجام نمی دهند. برخی دیگر هم برعکس این افراد، نگران می شوند و فقط به جراحی و خارج کردن توده از بدن شان فکر می کنند. دکتر فروتن، اما در این باره چنین توضیح می دهد: در صورتی که وجود آدنوم کبدی تائید شود، بهتر است این توده را از بدن خارج کرد زیرا احتمال ایجاد بدخیمی وجود دارد.


به گفته این فوق تخصص گوارش و کبد، در مورد توده همانژیوم کبدی موضوع متفاوت است و اگر وجود این غده تائید شود لازم نیست کار خاصی صورت بگیرد و فقط به پیگیری نیاز داریم.


وی تأکید می کند: این مطلب به معنای نادیده گرفتن توده های کبدی و همانژیوم نیست و نباید فراموش کرد این توده ها حتما به پیگیری و بررسی نیاز دارد. همچنین هنگامی که اندازه همانژیوم افزایش پیدا کند، شاید جراحی یا استفاده از دیگر روش های درمانی لازم شود که به همین دلیل بیماران باید در دوره های زمانی منظم با پزشک شان در تماس باشند و در این زمینه با او مشورت کنند.

نیلوفر اسعدی‌بیگی

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه