تاثیر مخرب داروها بر روی کلیه چیست؟


تاثیر مخرب داروها بر روی کلیه چیست؟ - تصویر 1

یک فوق تخصص کلیه گفت: داروهایی که برای درمان بیماری های مختلف استفاده می شوند، با مکانیسم های متفاوت روی کلیه تاثیر دارند.

 


دکتر حشمت اله شهبازیان اظهار کرد: یکی از این موارد، مکانیسم ترمودینامیکی است که در آن، داروها موجب می شوند جریان خون در کلیه کاهش یابد و در پی آن، کلیه دچار کم خونی شده و صدمه ببیند.


وی افزود: دومین مکانیسم مربوط به آثار توکسیکولوژی است. در این روند، دارو وارد کلیه شده و مانند سم عمل کرده و کلیه را از بین می برد.

 


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: مکانیسم سوم مربوط به آثار حساسیتی یا آلرژیک است. ممکن است دارو موجب آلرژی در کلیه شود و رسوب کرده و آن را از کار بیاندازد.


وی ادامه داد: یک دارو ممکن است تنها از یک مکانیسم در تخریب کلیه عمل کند و یا با چندین مکانیسم کلیه را تخریب کند. مهمترین داروهایی که با هر سه مکانیسم عمل می کنند داروهای مسکن هستند که به صورت روزمره استفاده می شوند و تصور می شود هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.

 


شهبازیان عنوان کرد: از این مسکن ها می توان به دیکلوفناک، ایبوپروفن، ایندومتاسین و استامینوفن اشاره کرد.


این فوق تخصص بیماری های کلیه گفت: هر یک از این داروها باید با مجوز پزشک استفاده شوند و مصرف بیش از حد معمول این مسکن ها ممکن است عوارض جبران ناپذیری داشته باشند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه